pon-pt 13:00 - 21:00
sob 13:00 - 17:00
tel. 77 483 32 22
goodeveningkk@gmail.com
Kędzierzyn-Koźle, Powstańców 6
© 2013 - 2021
Skontaktuj się z nami w wygodny dla ciebie sposób jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwość dotyczące naszej oferty. Bardzo szybko odpowiadamy na wysłane formularze lub wszelkie zapytania drogą mailową. Jesteśmy również chętni udzielić Ci odpowiedzi telefonicznie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to zapraszamy również do sprawdzenia atrakcyjnej oferty cenowej naszych kursów.
Chyba zgodzisz się, że znajomość słownictwa to kluczowy element nauki posługiwania się jakimkolwiek językiem obcym. Ograniczona znajomość słownictwa lub znajomość pasywna słówek to częste trudności każdego, kto uczy się języka. W tym artykule dowiesz się jak skutecznie zapamiętywać i utrwalać sobie nowe słowa w języku obcym.
Uczysz się i uczysz, a słówka nie chcą zapadać w pamięć? Dlaczego zapominamy? Najkrótsza odpowiedź – bo nie powtarzamy! Twój mózg potrzebuje powtórek. Jeżeli usłyszysz jakieś słówko, frazę, nazwisko a nawet zobaczysz czyjąś twarz tylko raz, to jest duża szansa, że następnego dnia, a nawet kilka godzin później, będziemy mieli problemy z odtworzeniem tego wspomnienia. Wniosek jest prosty: żeby zapamiętać, trzeba powtarzać informacje i to wielokrotnie. Nie ma nauki bez powtarzania. Bardzo często przyswajając sobie nowy materiał, czy to w szkole, czy na przykład wypuszczone niedawno nowe wytyczne dotyczące naszej pracy — powtarzamy ten sam błąd. Próbujemy za jednym podejściem wykuć wszystko "na blachę" i zapamiętać raz na zawsze. Niestety, nasz mózg nie działa w ten sposób i już kilka dni później z trudem przypominamy sobie, czego się uczyliśmy. Kluczem do skuteczności są więc powtórki. Ma to biologiczne uzasadnienie. Nauczenie się nowej informacji wymaga wytworzenia nowych połączeń nerwowych. Jeśli nowe połączenie neuronów powstało, a potem już nigdy nie będzie używane – jest ono zbędne i zniknie. Innymi słowy, wiedza nieużywana “wyparowuje”. Nic dziwnego, że psychologowie zaczęli się zastanawiać na fenomenem zapominania.
Niemiecki psycholog Hermann Ebbinghaus, przeprowadził związany z zapominaniem eksperyment. Wnioski jakie wyciągnął są naprawdę zatrważające! Już po upływie 20 minut zapominamy praktycznie 40% materiału.
Najważniejsze przesłania płynące z eksperymentu Ebbinghausa to:
* zakuć, zdać, zapomnieć na dłuższą metę po prostu nie ma sensu. Dlaczego? W nauce języków naprawdę nie chcesz zapominać.
* Informacje, których nie używamy na codzień zanikają.
* Wiedza używana w sposób ciągły zostaje w pamięci na bardzo długo.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_zapominania
Skupienie jest kluczową kwestią w zapamiętywaniu. Jeśli się na czymś koncentrujemy nadajemy temu wagę, co sprawia, że łatwiej jest to zapamiętać. Z każdym powtórzeniem wiedza bardziej wchodzi nam do głowy, więc kolejne powtórzenie może mieć miejsce później. Powtarzając wprowadzaj nowy materiał. Dzięki temu nasz rozwój jest stały i stabilny. Powtarzać zdania po angielsku możesz w autobusie, w przerwie w pracy, gdy tylko masz chwilę czasu, gdziekolwiek jesteś.
Ucz się często i regularnie, w przyjemnych sesjach. Aby znaleźć odpowiedni czas do nauki ucz się o różnych porach dnia i obserwuj, kiedy zapamiętujesz najwięcej. W ten sposób odkryjesz kiedy Twój umysł jest najbardziej chłonny i świeży. Do skutecznej nauki można również wykorzystać technologię. Dlatego następny artykuł poświęcimy aplikacjom, które mogą okazać się bardzo pomocne. Jeśli chcesz uczyć się języków obcych w przyjemnej atmosferze razem z profesjonalnymi lektorami, którzy swoją prace traktują jak pasję koniecznie sprawdź ofertę naszej szkoły językowej.