Dzisiaj o przyczynach tego problemu i jednej prostej metodzie, która pozwoli nabrać większej pewności w mówieniu.

Dlaczego tak się dzieje

Przyczyn dla których mówienie w języku obcym stanowi nie lada wyzwanie jest wiele. Najprostsza wiąże się z tym, że mówienie rzeczywiście jest najtrudniejszą z 4 sprawności językowych (poza pisaniem, słuchaniem i czytaniem). Jest tak między innymi dlatego, że jest to czynność wymagająca przetworzenia ogromnej ilości informacji w bardzo krótkim czasie, a to wiąże się ze sporym stresem, a stres to coś czego większość z nas nie lubi i unika ;-)

Kolejna kwestia to cechy osobnicze - niektórzy po prostu nie są zbyt rozmowni, nawet w języku ojczystym, a co dopiero w obcym. Dochodzi do tego jeszcze temat treningu językowego, a właściwie problem z tym żeby było go na tyle, aby naprawdę uczynił z nas mistrza - nie każdy ma przecież możliwość chodzenia na kurs językowy kilka razy w tygodniu, lub rozmawiania po angielsku codziennie. Z tego powodu, gdy pojawi się sposobność lub konieczność odezwania się, możemy czuć blokadę związaną ze zbyt mała ilością praktyki.

nauka języka obcego

Co robić aby poczuć się pewniej

Chciałbym napisać o bardzo prostym ćwiczeniu, tak prostym, że wiele osób go nie wykonuje, ponieważ sądzi, że coś tak łatwego nie może przynieść dobrych rezultatów. Z doświadczenia wiem natomiast, że uczniowie, którzy regularnie wykonują to ćwiczenie - najlepiej kilka razy w tygodniu - często są pytani o to co sprawiło, że ich wypowiedzi ustne wyraźnie się poprawiły.

Bez dalszego przeciągania, mówię już o co chodzi, mianowicie o listen and repeat, czyli słuchaj i powtarzaj. Jak wykonywać to ćwiczenie? Najważniejsza jest regularność i częstotliwość - lepiej krócej a częściej, minimum kilka razy w tygodniu. A skąd wziąć materiał? Właściwie każdy film, serial, podcast, czy cokolwiek innego może zostać wykorzystane - ważne tylko aby rozumieć to co powtarzamy :-)

Poniżej podaję link do profesjonalnych nagrań na różnych poziomach.

Just download, listen and repeat...and have fun :-)

Autor tekstu: Marek - lektor w Good Evening

Chcę mówić po angielsku, ale mam blokadę

15 marca 2021